שאלות נפוצות 

 

 

 

1. אני קטוע חדש למה לא מאשרים לי תותבת משוכללת אלא תותבת שיקומית?

 

תותבת שיקומית הינה תותבת בסיסית אשר ניתנת לקטוע בדרך כלל בשנה הראשונה עד להתייצבות הגדם. לאחר מספר חודשים יחולו שינויים בגדם והוא עלול להצטמק. שינויים אלו טבעיים וצרכים לקרות. תוכלו להוסיף גרבי גדם על מנת שהתותבת תהיה מותאמת טוב יותר לגדם. לאחר שהוספתם 3 גרביים ויותר אנו ממליצים לכם ליצור קשר עם מכונינו כדי שניתן לכם מענה זמני עד לקבלת בית גדם חדש.


שרוול הסיליקון גורם לחץ מוגבר על הגדם וגורם להצטמקות מהירה מאוד ולכן על מנת ללמוד ללכת בבטחה ישנו צורך להתחיל בתותבת שיקומית, ולאחר ההצטמקות הראשונית ואישור רופא שיקום נוכל להחליף את בית הגדם לשיטה מתקדמת יותר.

 

 

 

2. אני מרגיש את אצבעות הרגליים אך הם אינם שם.

האם זה טבעי?

 

אכן מקרה זה נפוץ ומופיע ב60-80 אחוז מהקטיעות ונקרא כאבי פנטום. מופיעים תחושת הפנטום מופעים בדרך כלל לאחר קטיעת הגפה לסירוגין או באופן קבוע. בדרך כלל הטיפול הקיים בכאבי פנטום כולל בעיקר משככי כאבים. לעיתים מופיעים כאבי הפנטום לאחר מספר חודשים ואף שנים מהקטיעה אך עם הזמן פוחתת עוצמת הכאב והתדירות קטנה.

 

 

3. כל כמה זמן עלי להחליף תותבת/בית גדם?

 

 

נכי צה"ל- שרוול סיליקון נדרש להחליף כל 6-7 חודשים. בית גדם נדרש להחליף לפי הצורך בדרך כלל כל שנה שנה וחצי. תותבת נדרש להחליף לפי צורך/בלאי בדרך כלל כל 3 שנים.
תותבת רחצה נדרש להחליף כל 3-4 שנים. נכי משרד הבריאות- שרוול סיליקון נדרש להחליף כל 7-8 חודשים. בית גדם נדרש להחליף בדרך כלל כל שנה למעט השנה הראשונה שנדרש להחליף לפי החלטת רופא השיקום. תותבת נדרש להחליף כל 4 שנים.

 

*במקרים חריגים של בלאי או הצטמקות ניכרת תאלצו להזמין תור לוועדת חריגים אשר מתקיימת בבית חולים  "בית לוינשטיין". תוכלו להגיע לוועדת חריגים אך ורק דרך רופא השיקום אשר יפנה אתכם.

 

 

 

 

 

4. איך מתנהל תהליך אישור תותבת/בית גדם?

 

נכי צה"ל- הקטוע צריך להזמין תור למרפאת קטועים אשר מתקיימת בתל השומר או בחיפה. בוועדה יושבים רופאים אשר מחליטים על סוג התותבת/בית גדם. לאחר קבלת ההחלטה הטפסים נשלחים למכונינו ואנו מזמנים את הקטוע לצורך מידות.


נכי משרד הבריאות- מזמין תור למרפאת קטועים האחד מבתי החולים אשר מורשים לכך. רופא השיקום מחליט על סוג התותבת/בית גדם ומעביר לבית המלאכה את האישור הרפואי.  המכון מגיש את האישור הנ"ל "למכון לואיס" (הגוף הממן) לצורך אישור תקציבי.תהליך זה נמשך בדרך כלל בין 10 ימים ל-14 יום.

 

 

 

 

5. האם מכון אורטופדי גפיים מוכר ע"י משרד הבריאות/משרד הביטחון? 

 

המכון האורטופדי לגפיים מוכר ע"י כל הגופים הממנים כגון: משרד הבריאות, משרד הביטחון, ביטוח לאומי, תאונות עבודה וכל קופות החולים. 

 

 

 

6. איך אדע איזה מכשיר AFO עלי להשתמש וכל כמה זמן עלי להחליפו?

 

במידה ועליך להשתמש בסד הליכה מסוג AFO עליך לראות רופא שיקום אשר יחליט על איזה סוג מכשיר עליך להשתמש על מנת שיהיה אפקטיבי ביותר.


קיימים סוגים רבים של מכשירי הליכה אשר רובם הגדול מוכרים ע"י הגופים הממנים. מכשיר הליכה ניתן לחדש כל 3 שנים.

 

 

 

BLATCHFORD
 
OSSUR
 
RUSH
 
OTTOBOCK
הפעל נגישות

בניית אתרים